Studentów, którzy zdali wszystkie egzaminy, czeka jeszcze praca dyplomowa i ostatni sprawdzian, czyli egzamin dyplomowy. Niektórzy traktują go jako formalność, lecz trzeba przyjść przygotowanym chociaż trochę, ponieważ znane są przypadki, że komisja odsyłała kandydata na inny termin. Nie można więc lekceważyć tego egzaminu.
Zresztą nauka do obrony jest o tyle łatwa, że studenci z wyprzedzeniem otrzymują listę zagadnień, z których mogą spodziewać się pytań. Nie idą więc w ciemno czy "na żywca" - wiedzą, co może się im trafić, i tylko od nich zależy, jak się przygotują. Oczywiście najważniejsza pozostaje praca dyplomowa, który musi spełniać wszystkie wymagania stawiane dziełom naukowym.
Student musi więc wykazać się obiektywizmem, odpowiednim doborem źródeł popierającym postawione tezy. Nie może zapominać o prawie cytatu, aby nie zostać posądzonym o plagiat. Przyda się też bogata bibliografia, które będzie świadczyć o gruntowanym przeanalizowaniu tematu i jego dobrej znajomości.
Nie bez znaczenia pozostaje strona estetyczna pracy. Tekst musi być poprawnie sformatowany, tabelki, mapki i inne elementy graficzne nie mogą się "rozjeżdżać". Autor powinien też zadbać o spis tabel, rysunków, wykresów i stronę edytorską (taka sama czcionka w nagłówkach, tytułach, podpisach, przypisach itd.). Tak właśnie rodzi się praca dyplomowa, która na pewno zostanie dobrze oceniona.